NSW STATE OPEN CHAMPIONSHIPS, Sydney Olympic Park Aquatic Centre, Day Two FINALS:

Posted in Swimming

 

logo-swimaus  

Swimming Australia: January 20, 2018: NSW STATE OPEN CHAMPIONSHIPS, Sydney Olympic Park Aquatic Centre, Day Two, FINALS:

MEN

200m freestyle Elijah Winnington (Bond) 1:48.59 Cameron McEvoy (Bond) 1:49.23 Daniel Smith (Griffith University) 1:49.80

200m backstroke Bradley Woodward (Mingara) 1:58.30 (NSW Record) Jorden Merrilees (Melbourne Vicentre) 2:01.38 Matthew Pender (Valley Aquatic) 2:01.80

100m breaststroke Jaekwon Moon (Korea) 1:00.49 Jake Packard (USC Spartans) 1:00.64 Liam Hunter (Chandler) 1:01.10

50m butterfly William Yang (Knox Pymble) 23.76 Christopher Raven (USC Spartans) 24.21 Edward Marks (Carlile) 24.26

 

Multi-Class

400m freestyle Simone Barlaam (Castle Hill RSL) 4:27.99 Logan Powell (USC Spartans) 4:29.86 Jacob Templeton (USC Spartans) 4:24.88

100m butterfly Timothy Hodge (Auburn) 1:03.67 Mitchell Kilduff (SLC Aquadot) 1:01.24 Daniel Fox (USC Spartans) 1:01.69

100m backstroke Timothy Hodge (Auburn)1:05.51 Logan Powell (USC Spartans) 1:07.76 Joshua Alford (Tuggeranong Vikings) 1:06.69

200m individual medley Tomas Elliott (SOPAC) 2:02.12 James Traiforos (Trinity Grammar) 2:02.25 Masayuki Otake (Japan) 2:02.44

 

WOMEN

50m freestyle Cate Campbell (Chandler) 24.15 Bronte Campbell (Chandler) 25.31 Sayuki Ouchi (Japan) 25.32
400m freestyle Jessica Ashwood (Chandler) 4:08.94 Leah Neale (USC Spartans) 4:10.59 Carla Buchanan (Acacia) 4:11.73
100m butterfly Emma McKeon (Griffith University) 57.59 Seyheon An (Korea) 58.17 Gemma Cooney Brisbane Grammar) 59.48
100m backstroke Kaylee McKeown (USC Spartans) 59.67 Hayley Baker (Melbourne Vicentre) 1:00.27 Minna Atherton (Brisbane Grammar) 1:00.69
200m breaststroke Taylor McKeown (USC Spartans) 2:25.31 Tessa Wallace (Pelican Waters) 2:27.40 Shiori Asaba (Japan) 2:29.60

 

Multi-Class

100m backstroke Ellie Cole (USC Spartans) 1:12.90 Katja Dedekind (USC Spartans) 1:15.60 Madeleine McTernan (TSS Aquatics) 1:13.09
400m individual medley J Greenwood (Bay and Basin) 4:56.26 Madeleine McTernan (TSS Aquatics) 4:56.50 Jade Lucy (SLC Aquadot) 5:02.33
100m butterfly Madeleine Scott (Nunawading) 1:10.69 Emily Beecroft (Traralgon) 1:12.49 Taylor Corry (Trinity College) 1:10.11

#AustraliaSwims

Issued on behalf of Swimming Australia by
Ian Hanson| Media Manager

Hanson Media Group

Ian Hanson| Media Manager Triathlon Australia Managing Director
Hanson Media Group | P O Box 299 | West Burleigh Qld 4219
Phone: +61 7 5522 5556 | Mobile 0407 385 160 | Fax: +61 7 5522 5557 
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  | www.hansonsportsmedia.com.au